A Társadalmi Reflexió Intézet víziója a társadalmi igazságosság szolgálatáról szól. Úgy látjuk, hogy a digitális etika megkerülhetetlen lesz a következő évtizedekben technikai és társadalmi oldalról egyaránt. Fontos, hogy ez mind a magyar polgárok hétköznapjait, mind az ország és szövetségeseink geopolitikai pozícióit is érinti.
A 21. század következő évtizedei egyértelműen a digitális etika körül forognak majd. Ahogy robotizálunk, ahogy jönnek a „smart” eszközök, ahogy a kibertérben a fiatal generáció már több időt tölt, mint „offline”, ahogy a mesterséges intelligencia egyre több területen kerül bevetésre, ezzel párhuzamosan jönnek az etikai kérdések, morális dilemmák. Mostanában: lehet-e tömeges megfigyeléseket folytatni, és ha igen, meta-adatokat vagy a tartalmat is rögzíthetik? Mihez férhetnek hozzá a bűnüldözők, mihez kell bírói engedély? Kötelezhetünk-e piaci szereplőket az állami védelmi feladatban való aktív közreműködésre? Tele vagyunk hasonló kérdésekkel, amelyekről a nap végén jogszabály születhet, és a következő években e döntéseink mind precedenseket fognak teremteni.
A konkrét policy kérdések mellett – és itt van az Intézet missziójának másik nagyon fontos fele – foglalkozni kell már most a kibertérből kirekesztettek társadalmi leszakadásának kérdésével. Ahogy digitalizálódik a világ, a leszakadók egyre gyorsabban szakadnak majd le, ha nem szerzik meg az online készségeket. Óriási különbség, és megint egy olyan veszélyes elágazás már a tinédzser kor legelején, ha nem hamarabb, ahol megerősödhet a társadalmi osztályok esélyegyenlőségének különbsége, nem szólva a generációk közti szakadékokról, akár egy szülő-gyerek kapcsolatban.
Hogyan lehet a 21. századi fokozódó információs zajban tájékozódni? A tartalom mellett most is ugyanolyan fontos lesz és marad az információs csatornák jó megválasztása, és leginkább: a társadalmi kohézió erősítése nem lesz lehetséges egy minimális közös informácó-szűrési konszenzus nélkül. Ezzel bőven van munka, még kezdeti a gondolkodás e holisztikus megközelítésben, de a média terén betöltött jezsuita küldetésnek alapvető része lehet.
A Társadalmi Reflexió Intézet, mint jezsuita fenntartású think-tank automatikusan a része egy nemzetközi hálózatnak a jezsuita oktatás minden kontinensen megtalálható intézményei által. Ezért egyediek azok az adottságai, hogy a digitális etikával itthon és a visegrádi régióban a legnagyobb nemzetközi háttérrel foglalkozhasson. E beágyazottságunk lehetővé teszi, hogy érdemi partnerekként tekintsenek ránk a most induló hasonló intézetek.