Társadalmi Reflexió
Intézet

  • hu
  • Aktuális
  • Küldetésünk
  • Oktatás és infotainment
  • Publikációk
  • Kapcsolat

Jogérvényesítési lehetőségek a klímaváltozás megállítása érdekében

2022. 04. 27.

A kormányok az ambiciózus nemzetközi egyezmények ellenére lassan és nem megfelelő lépésekkel küzdenek a klímaváltozás ellen, számos nemzetközi nagyvállalat pedig kifejezetten ront az éghajlat állapotán a nyilvánvaló és egyre sürgetőbb tudományos eredmények ellenére. Az erősödő nemzetközi klímamozgalom az utóbbi években egyre sikeresebben alkalmaz egy új eszközt: bírósági ítéletekkel kényszeríti a különböző szereplőket a klímaváltozás elleni hathatós fellépésre.

A klímaváltozásra hivatkozva elmarasztalta és érdemi lépések megtételére kényszerítette a bíróság a például Dánia kormányát vagy a Shell olajvállalatot. A felperesek gyakran civil szervezetek, időnként gyerekek, akik a biztonságos jövőjükért perelnek.

Az egyes országok jogrendje és jogalkalmazási hagyományai eltérők. A klímaperek eleinte sikertelenek voltak, de a kétezres évektől egyre szaporodó eljárások egyre nagyobb arányban zárulnak a klímavédelmet erősítő ítélettel – egyre több országban.

A Társadalmi Reflexió Intézet az European Climate Foundation támogatásával egy kutatási projektet indított 2021 végén, amelynek célja az, hogy megvizsgálja, hogy milyen jogérvényesítési lehetőségek vannak a magyarországi jogrendben a klímaváltozással kapcsolatban. A jogérvényesítés a pereknél tágabb fogalom: ide tartozhat egy hatósági döntés megtámadásától, az Alkotmánybírósági beadványig számos eljárás, ami a jogalkotót vagy jogalkalmazót a klímaváltozás tényére, következményeire, kockázataira hivatkozva arra kötelezheti, hogy felelősebben járjon el, esetleg kártalanítson.

Projektünkben több tucat jogásszal keressük azokat a lehetőségeket, amelyek Magyarországon is sikeres jogi eljárások alapját nyújthatják. A 2022 elején tartott projektindító konferencián nyolc témát azonosítottak a résztvevők, amely ígéretes lehet a magyar jogalkalmazás keretei között is. Jogászaink a klímatörvény alkotmányellenességétől a hatósági eljárások vizsgálatáig, a kormányzati stratégiaalkotás vizsgálatától a befektetésvédelmi jogszabályokig változatos témákban alkottak munkacsoportokat és azt vizsgálják, hogy milyen konkrét ügyekben lenne peresíthető, kikényszeríthető a klímaváltozás elleni fellépés.

Projektünk eredményeiről be fogunk számolni a hazai sajtóban, illetve képzéseket fogunk biztosítani olyan civil és egyéni szereplőknek, akik vállalkoznak arra, hogy potenciális felperesként tájékozódjanak a klímaperek világában és megtegyék itthon is az első lépést a klímaváltozás érdekében – a jogérvényesítés változatos eszközeivel is. Ezek az ügyek önmagukon túlmutató fontosságúak, a hazai jogalkalmazás, bírósági ítélkezési gyakorlat és jogalkotás fejlődését is szolgálják, emiatt azt reméljük, hogy az első fecskék után egyre több és egyre sikeresebb eljárások fognak indulni az éghajlat és a jövő nemzedékek védelmében.

A projekt megvalósításában együttműködünk a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézetével és számos gyakorló jogásszal a jog minden területéről.

2022 nyár elején műhelykonferenciát szervezünk azok számára, akik szívesen bekapcsolódnának a munkába és szeretnék jobban megismerni a lehetséges hazai jogérvényesítési utakat.

Év végén nyilvános konferencián mutatjuk be a kutatás eredményeit.

Társadalmi Reflexió Intézet Cím: H-6722 Szeged, Jósika utca 33.
Fióktelep: H-1085 Budapest, Horánszky utca 20.
Email: info@socialreflection.org
Kapcsolatfelvétel
Available in:
  • hu
A weboldal tárhelyét a Netmask Interactive Kft. szolgáltatja.
1131. Budapest, Nővér u. 110., telefon: +36 70 904 5353
Honlapkészítés és reszponzív weboldalkészítés